€14.80*
Available, delivery time: 4-6 Tage



Do you have questions about this product?
We are happy to offer you personal advice. Give us a call or write to us:
| Lagerfähigkeit : | 2030 |
|---|---|
| Ort: | Reichersdorf |
| Verschluss: | Diam |
| Öko Kontroll-Nr.: | AT-BIO-402 |
| Cuvée: | Grüner Veltliner; Riesling; Muskateller; Müller Thurgau; Sylvaner, Frühroter Veltliner, Neuburger; Welschriesling; Sauvignon Blanc; Weißburgunder, Chardonnay, Roter Veltliner; Muskat Ottonell. |
| Country of Origin: | Austria |
| Region: | Traisental |
| Jahrgang: | 2024 |
| Alcohol Content: | 12 % vol. |
| Flavour: | trocken |
| Passt zu: | Antipasti, Fisch, Gefluegel, Vegetarisch |
| Trinktemperatur: | 12 ° C |
| Trinkreife von: | 2025 |
| Trinkreife bis: | 2030 |
| Content per Bottle: | 0,75 l |
| Allergens: | Enthält Sulfite |
| Kohlenhydrate: | 0,9 g je 100 g/ml |
| davon Zucker: | 0,1 g je 100 g/ml |
| kcal: | 70 je 100 g/ml |
| kj: | 292 je 100 g/ml |